FANDOMWystrzanieEdit

Wiadomo, że każdy fotograf dąży do perfekcyjnej ostrości zdjęcie. Ideałem jest takie zdjęcie aby wszystkie elementy były odpowiednio ostre. Fachowcy opierają się na doborze manualnym parametrów zdjęcie oraz używaniu statywu. Dużo opiera się tutaj o dobór wartości przysłony, a jest to temat do kolejnego artykułu. Nie zawsze jest to jednak możliwe w przypadku fotografii pożarniczej. Poniżej mała porada jak wyostrzyć fotografię poprzez obróbkę w programie graficznym.

Do wyostrzania zdjęcia posłuży nam filtr Maska Wyostrzająca (Unsharp Mask) znajdująca się w Photoshopie w menu Filtry/Wyostrzanie/Maska Wyostrzająca (Filters/Sharpen/Unsharp Mask). Obsługa filtra jest bardzo prosta, znajdują się w nim trzy suwaki:

  1. Wartość (Amount) - procentowa wartość podniesienia ostrości
  2. Promień (Radius) - promień jaki obejmuje podniesienie ostrości
  3. Próg (Treshold) - próg graniczy dla elementów które pozostają bez zmian w stosunku do tych których ostrość jest podnoszona. Nie ma się co zbytnio zagłębiać w zależności pomiędzy nastawami tych suwaków.

Warto zapamiętać sobie gotowe zestawy:

Wyostrzenie uniwersalne Wyostrzenie krajbrazowe Wyostrzenie portretowe
Wartość (Amount) 70-85% 60-65% 150%
Promień (Radius) 1-2 2-3 1-2
Próg (Treshold) 4-5 1-2 9-10

Należy kontrolować nastawy suwaków z podglądem zdjęcia, tak aby wyważyć sobie dobrą ostrość, a nie przesadzić, bo zdjęcie zacznie wyglądać posterowo.

Tekst: Szymon Kot